GP z cewką przełączaną

 W jesieni 2020 roku przytrafił mi się dłuższy postój na parkingu w Norwegii.

Parking w Norwegii

 Z wieży widokowej rozciągał się jesienny krajobraz.

 

Parking w Norwegii

 Pozwiedzałem okolicę parkingu, powłaziłem na co się dało, a że pogoda była raczej wilgotna, chwilami bardzo i nie było za ciepło, najlepiej było w kabinie ogrzewanej przez Webasto.

 

Parking w Norwegii

 Doświadczenia z poprzednią anteną GP na 80m, a zwłaszcza przypadkowy rezonans na 15m dzięki wybranej przypadkowo długości drutu anteny od zasilania do cewki dający rezonans w okolicach 21MHz, zainspirowało mnie. Zacząłem analizować, czy udało by się tak zaprojektować drutową antenę GP, żeby uzyskać możliwość pracy na kilku pasmach.

Na 80, 60 i 40m moje 8 metrów drutu anteny na wędce jest za krótkie i wymaga wydłużenia elektrycznego indukcyjnością dobraną dla każdego z tych pasm. Dla 20m jednak moje 8 metrów drutu to za dużo. Mógłbym wprawdzie rozważyć wydłużenie elektryczne do 1/2 fali dla pasma 20m, jednak może się pojawić problem z dopasowaniem.

Siedząc w ciepłej kabinie, wspomagając się komputerową symulacją Mmana-Gal, udało mi się matematycznie pogodzić długości odcinków drutów i wartości cewek, a właściwie jednej cewki z trzema sekcjami.

 

Projektowanie w parkingowych warunkach

 Trzeba było sprawdzić to praktycznie. Wziąłem się do szalonej twórczości.

Do nawinięcia cewki wykorzystałem kawałek cienkościennej rury PCV fi=50mm.

 

Rura do nawinięcia cewki

 

 Trzy sekcje cewki nawinąłem, jak w przypadku mojego pierwszego eksperymentu, drutem "krosówką" z żyłą miedzianą fi=0,7-0,8mm w izolacji dającej fi=1,3mm.

Warsztat w kabinie

 

Pomiary cewki   Montaż anteny

 Przed nawinięciem drutu w rurze PCV wydłubałem (dosłownie scyzorykiem i śrubokrętem) otwory pod gniazda diodowe dla wtyczki bananowej z kawałkiem przewodu do zwierania cewek.

Po dolutowaniu drutów anteny (PKL) zaczęło się żmudne strojenie cewek dla poszczególnych pasm. Żmudne, bo do każdej zmiany trzeba odczepiać wędkę od boku plandeki i częściowo ją składać, po czym znów windować i zaczepiać o oka plandeki.

Cewka z zabezpieczeniem przed wodą

 Po zestrojeniu owinąłem uzwojenia cewek taśmą izolacyjną żeby zabezpieczyć druty przed przesuwaniem się oraz przed deszczem.

 Finalne pomiary pokazały, że koncepcja była dobra.

Pomiar anteny pasmo 40m

 Pasmo 40m - pracuje tylko górna cewka, dwie pozostałe zwarte.

Linia żółta - SWR,

linia zielona - impedancja.

 

Pomiar anteny pasmo 60m

 Pasmo 60m - pracują dwie cewki, górna i środkowa, dolna zwarta.

 

Pomiar anteny pasmo 20m

 W tej samej pozycji zwory - przy ustawieniu dla 60m dobrze się stroi pasmo 20m. Przy ustawieniu dla pasma 80m pasmo 20m też da się zestroić ale z gorszym SWR. Przypominam że rezonans dla 20m daje dolny odcinek drutu anteny od zasilania do cewki, która częściowo odcina (transformuje) górny odcinek drutu anteny.

 

Pomiar anteny pasmo 80m

 Pasmo 80m - pracują wszystkie trzy cewki - wygląda najgorzej ze względu na bardzo duże skrócenie wymiarów.

W tym paśmie skrzynka antenowa TS-480sat jest w stanie zestroić od 3.640 do 3.800MHz, a najefektywniej pracuje od 3.690 do 3.760MHz.

 

   Nowa antena na wędce  Nowa antena na wędce

 Wydaje mi się, że osiągnąłem zamierzony efekt, chociaż trochę męczące jest zdejmowanie wędki dla przełączenia pasma, a zwłaszcza zakładanie z powrotem przy nawet niewielkim wietrze.

 

Odręczny szkic projektu anteny

W wyniku dostrajania ostateczne wartości indukcyjności i ilości zwojów mogą odbiegać od wyliczonego opisu teoretycznego.

 

Przy projektowaniu tej, jak i poprzedniej anteny wspomagałem się serwisem

 Martin'a E. Meserve K7MEM,

kalkulatorem cewek on line

oraz aplikacją Mmana-Gal.

Antena przeszła kilka kolejnych modyfikacji.

Dzięki tej antenie prowadziłem łączności, głównie na pasmie 80m, z wielu krajów i QTH...

 

 

Dodatkowe informacje