Łączności UKF

 

Łączności w zakresie UKF to zupełnie odmienna zabawa niż łączności na falach krótkich. Dla przypomnienia - zakresy UKF (VHF, UHF) czyli 2m i 70cm to fale elektromagnetyczne dla których jonosfera jest przezroczysta i dlatego nie występuje tu zjawisko wielokrotnego odbicia umożliwiającego okrążenie Ziemi jak dla fal krótkich.

Rozchodzenie się fal krótkich i ultrakrótkich

Fale ultrakrótkie rozchodzą się w zasadzie prostoliniowo, podobnie jak światło widzialne. Podlegają one odbiciu od obiektów o dużej gęstości, oraz rozpraszaniu i tłumieniu w atmosferze i innych ośrodkach. W rzeczywistości zasięg fal ultrakrótkich jest większy dzięki refrakcji troposferycznej, dyfrakcji, czyli załamaniu toru fali na krawędzi horyzontu czy wzniesień i budynków, no i niekiedy dzięki odbiciom od śladów meteorytów w atmosferze.
Mechanizm tłumienia i rozpraszania fal ultrakrótkich w troposferze nie jest do końca wyjaśniony. Rozpraszaniu fal ultrakrótkich towarzyszą fluktuacje wynikające ze zmian stopnia refrakcji i zmienności zjawisk meteorologicznych. Tłumienie jest spowodowane głównie obecnością wody pod postacią opadów (deszczu, śniegu, gradu, mgły, itd) i pary wodnej. Intensywność tłumienia zależy od długości fali - fala o mniejszej długości (większej częstotliwości) jest tłumiona silniej.
Fale UKF ze względu na długość niosąca sporo skupionej energii, a stosunkowo niewielkie wymiary anten pozwalają budować złożone anteny o dobrym zysku i skupionej wiązce. Od czasu do czasu zależnie od cyklu aktywności słonecznej pojawiają się w atmosferze ziemi warstwy odbijające fale o tych długościach. Na takie zjawiska polują radioamatorzy.

Dla podwyższonych warunków propagacji - Ciekawe Łączności UKF - DX

Przemienniki UKF w okolicy osiągalne przy zwykłych warunkach propagacji z QTH Kunowa.

 

*   *   *

Propagacja UKF

Mapka propagacji

Dodatkowe informacje