Inverted V na 80 i 40m

Wcześniej opisana konstrukcja trzydipolowa nazwana "parasol" posłużyła po rozmontowaniu do rozwieszenia w nowym miejscu podwójnego inverter V na pasma 80 i 40m. Jako podpora środkowej części posłużyła żerdź drewniana o wysokości 8m przymocowana do drzewa-chwastu polnego. Naszczycie żerdzi zamocowałem bloczek z przeciągniętym sznurkiem nylonowym do podciągania i opuszczania anteny.

Inverter V na 80 i 40m Inverter V 80_40m z balunem 1:1

Wykorzystałem dipole na 80 i 40m ze wspólnym zasilaniem, a z dipola na 20m zrezygnowałem. Antena jest dalej od instalacji energetycznych niż była wcześniej i okazało się, że teraz zbiera mniej zakłóceń. Powieszona jest (środek) wyżej o co najmniej 2m niż wcześniej. Pogorszył się SWR mimo rezonansu w pasmie. Mając nieco rezerwy fidera antenowego, zwinąłem go przy antenie w pętlę - powstał w ten sposób balun prądowy 1:1 o nieznanych mi na razie parametrach.

Nie odczuwam jakiejś uderzającej różnicy w pracy na tych pasmach w porównaniu z poprzednią lokalizacją. Dobrze słychać stacje bliskie na obu pasmach. Symulacje potwierdzają, że antena dużo energii posyła w "sufit" co jedynie przy silnej warstwie odbijającej korzystne jest dla łączności bliskich.

Niżej trochę wyliczeń na symulacjach.

invV 80m obliczenia Inv V 80m SWR

 

Inv V 80m charakterystyka 3D Inv V 40m charakterystyka 3D

Poszukiwania lepszego rozwiązania na te pasma trwają.

Dodatkowe informacje