Więcej czadu (1990)

Więcej czadu (1990) - oryginalny tytuł: Pump Up the Volume.

W filmie tym nie ma nic na temat krótkofalarstwa. Treść dotyczy pirackiej rozgłośni brodcastingowej.

Oto treść w skrócie:
Ojciec nastolatka zostaje przeniesiony do firmy w Arizonie. Swojemu synowi o imieniu Mark kupuje amatorski sprzęt radiowy by umożliwić mu kontakt z jego przyjaciółmi na jego rodzinnym wybrzeżu wschodnim.
Jednak Mark zaczyna prowadzić piracką radiostację. Jego audycje wprawiają w stan ekstazy kolegów i koleżanki. Jednakże ten cięty, ironiczny, cyniczny na temat amerykańskiego stylu życia, liryczny i obsceniczny D.J. na "żywo" jest rozpaczliwie nieśmiały - w szkole chodzi przygarbiony, z wbitym w ziemię wzrokiem, w okularach na nosie. Jego programy to coś w rodzaju prywatnego notatnika, z rozważaniami, rozmowami ze sobą, z błazenadą i oczywiście z muzyką. Z czasem Mark zaczyna dostawać od swoich słuchaczy listy, odpowiada na nie, wdaje się w ich osobiste przeżycia i problemy, staje się anonimowym i podziemnym ośrodkiem szkolnego życia.

Wysoka częstotliwość

Wysoka częstotliwość - film włoski (Qualcuno in ascolto)

W szwajcarskich Alpach wysoko znajduje się naziemna stacja retransmisji satelitarnej.

Dyżurny technik nawiązuje kontakt radiowy z chłopakiem radioamatorem z USA. Zaprzyjaźniają się, prowadząc długie rozmowy.

Człowiek ze stacji retransmisyjnej przypadkowo jest świadkiem morderstwa.

Dwóch ludzi położonych w dwóch różnych miejscach globu musi teraz znaleźć i ostrzec kolejne potencjalne ofiary, by zapobiec dalszym zbrodniom.

A tu film

"Radio Hams" Film (1939)

Krótki film (10 minut) z 1939 roku nakręcony w stylu dokumentalnym, poświęcony udziałowi radioamatorów w dwóch akcjach ratunkowych.

Film można oglądnąć w całości z sieci

Red Tent (1971)

Red Tent / Czerwony Namiot / La tenda rossa / Красная палатка (1971 film) opiera się na rzeczywistych faktach.

Sterowiec Italia rozbił się ponad Arktyką podczas przelotu nad biegunem północnym w 1928 r. Władze sądziły, że nikt nie ma szansy przeżyć tego wypadku i szybko odwołują akcję ratowniczą.

Młody rosyjski radioamator, Nikolai Schmidt (Nikolai Ivanov), słyszy na swoim prostym radioodbiorniku słaby sygnał SOS wysłany z miejsca katastrofy przez Roberto Biagi (Mario Adorf). Dzięki sygnałowi odebranemu przez Schmidta, zostaje wznowiona akcja ratunkowa. Norweski badacz Roald Amundsen, pierwszy zdobywca bieguna południowego, zginął w trakcie akcji ratunkowej.

Film znalazłem na Youtube. Miłego oglądania

Kontakt (1997)

Kontakt (film 1997)

W pierwszych scenach filmu widzimy główną bochaterkę Ellie Arroway jeszcze jako dziecko, przeprowadzającą łączności radiowe i marzącą o rozmowach z odległymi planetami i gwiazdami kosmosu.

Fragment z początku filmu

Później przeskok czasowy i dorosłą Ellie Arroway (Jodie Foster) widzimy w Arecibo (Puerto Rico) przy największym radioteleskopie naszej planety, jako naukowca zaangażowaną w program SETI.

(A propos SETI, sam przez parę lat liczyłem na moim komputerze próbki odebranych sygnałów - kto się tym interesował, wie o czym mówię.)

Dalsza treść filmu nie ma już nic wspólnego z krótkofalarstwem, zainteresowanych jednak odsyłam do źródła >opisu< oraz >filmów<