Delta loop V 20m

W poszukiwaniach konstrukcji antenowych z grubsza nakreśliłem na jakich parametrach najbardziej mi zależy. Po pierwsze niski kąt promieniowania i jak najmniej energii traconej w górę. Skłaniało by to do drogich anten kierunkowych i anten umieszczanych wysoko. Czy można znaleźć kompromis, żeby antena była prowizoryczna, a równocześnie w jakimś stopniu spełniała te wymogi?

Najpierw były obliczenia (symulacje) dostosowane do materiałów którymi dysponowałem, a dysponowałem: sznurkami do bielizny, przewodem miedzianym-linką 2,5mm2 w izolacji, żerdzią drewnianą długości ok. 9,5m.

Wspomagając się symulacją w MMANA-GAL zacząłem praktyczne próby z deltami (trójkątami) pionowymi. Po wielu symulacjach, jako optymalny kompromis do prowizorycznej dobrej anteny spełniającej powyższe założenia DX-owe o z konieczności charakterystyce dookólnej i niskim zawieszeniu, wyłoniła mi się konstrukcja anteny deltaloop.
Sposób zasilania pionowej delty jak na rysunku, oraz zdjęcie wykonania do prób.

schemat delty na 20m polaryzacja V Konstrukcja do prób

Przewód antenowy został podpięty w połowie pionowego odcinka boku trójkąta przez balun napięciowy 1:4 nawinięty na pierścionku bifilarnie 2x9 zwojów. W takiej konfiguracji antena pracuje głównie w polaryzacji pionowej. Przy podpięciu do przeciwległego wierzchołka również otrzymamy polaryzację pionową, lecz nieco inną charakterystykę. Wymiary: bok pionowy 8,40m (2x4,20m w połowie rozcięte na zasilanie), przeciwległe boki 2x po 6,99m.

Bardzo ważne żeby fider zasilający prowadzić prostopadle (poziomo) lub skosem od anteny, gdyż ma to wpływ na charakterystykę.

Poniżej wynik symulacji-obliczeń w MMANA-GALL.

Składowe R i X impedancji anteny Obliczony SWR

Obliczone charakterystyki promieniowania z uwzględnieniem składowych polaryzacji pionowej V i poziomej H.

delta 20m V - charakterystyka płaska delta 20m charakterystyka V i H

Poniżej charakterystyki 3D

 

wypadkowa charakterystyka V+H

składowa polaryzacji H składowa polaryzacji V

Antena ta w porównaniu z dipolem jako antena zamknięta (pętlowa) ma lepszą dynamikę sygnału w stosunku do szumu. Poziom sygnału odbieranego jest od 1 do 2 S lepszy niż z dipola. Wielokrotnie przekonałem się porównując odbiór na tej delcie z odbiorem na dipolu, że zaniki QSB sygnału na delcie są mniejsze.

delta V 20m

 

 

20m pracuje bardzo dobrze - często jestem mile zaskoczony gdy dowołuję się przy wielu wołających i dostaję porównywalne z mocniejszymi raporty - niska charakterystyka DX-owa,

 

 

 

 

delta V 20m na 10m

 

 

10m pracuje dobrze - w dowoływaniu skuteczna - pracuje w drugiej harmonicznej z dobrym dopasowaniem - skuteczność lepsza od dipola.

 

 

 

Przy próbach ze skrzynką antenową, licząc się ze stratami ze względu na niedopasowanie antena ta kompromisowo daje się wykorzystać na innych pasmach:delta V 20m na pasmie 30m

 

30m pracuje dobrze - nie ma trudności z dowołaniem - niska charakterystyka

 

 

 

 delta V 20m na 17m

 

 

 

17m pracuje dobrze - dowołuję się - charakterystyka niska.

 

 

 

 

 

delta V 20m na 15m

 

15m daje się pracować - impedancja wynosi około 5000Ω więc bardzo duże straty, -  gorsza skuteczność,

 

 

 

 

delta V 20m na 12m

 

 

12m zadowalająca przy braku innej anteny i stratach niedopasowania - charakterystyka wysoka dużo mocy idzie "w sufit", porównywalna w skuteczności od dipola.

 

 

 

Wnioski:

Antena o prostej i zwartej konstrukcji z tanich materiałów. Konkurencyjna do GP, przy polaryzacji pionowej o niskiej charakterystyce nie wymaga przeciwwag, a dodatkowo o mniejszej podatności na zakłócenia dzięki temu, że jest to antena pętlowa.

Przy odpowiednim doborze proporcji boków można tą konstrukcję również zestroić dla pasma 10m.

Z braku innych możliwości używałem ją również do pracy w pasmach 30, 17m przez skrzynkę antenową.

Plik MMANA-GAL - pobierz plik

Na pasma 15 i 12m lepiej postawić Delta V na pasmo 15m.

Dodatkowe informacje