Anteny - kompromis i dalsze plany

 

Anteny KF plan ogólny

Po lewej Invertery 80 i 40m, po środku Delta V 20m, po prawej Delta V 15m i obok niej odwrócone L na 40m.

Efekt perspektywy sprawia, że na fotografii wydaje się, jak by żerdzie waliły się do środka.

Opisane wcześniej delta loop V czyli trójkąty postawione na sztorc uważam za moje "wielkie odkrycie". Anteny te mają zwartą konstrukcję i nie wymagają układania przeciwwag. Ideałem by było postawienie-rozpięcie delty na każde pasmo oddzielnie, wymagało by to jednak sporej powierzchni.

Eksperymenty antenowe w paśmie 160m uważam za udane. Antena odwrócone "L" 1/4λ na 160m, mimo kiepskiej przeciwwagi (siatka ogrodzenia jako przeciwwaga i uziemienie) umożliwiła mi robienie łączności na nowym dla mnie paśmie.

Eksperymentalna konstrukcja kierunkowej anteny na pasmo 6m, która wygląda jak ogrodowa suszarka udowodniła, że można zbudować antenę Yagi z drutu. Przed zimą rozebrałem tą "karuzelę" targaną wiatrem.

Dalsze próby antenowe zostały odsunięte na bliżej niezidentyfikowany czas i miejsce, ze względu na przymusową emigrację po Europie.

Wszystkie anteny po próbach zostały rozebrane.

Od kilku lat jako banita wygnany z Dukli, zdobywam doświadczenia kierowcy w transporcie międzynarodowym.

W końcu dałem się namówić - zabrałem radio na kf i kilka mobilowo-postojowych anten. Ostatnio eksperymentalną skróconą antenę GP z drutu oraz 7m wędkę. Będzie czas, zacznę to sprawdzać w praktyce.

Dodatkowe informacje