Delta loop V na pasmo 15m
- Szczegóły
- Odsłony: 28827
Pozytywne efekty pracy delty na 20m nakłoniły mnie do rozwieszenia delty na pasmo 15m.
W miejscu zdjętej, a opisywanej wcześnie anteny "pajęczyna" przygotowałem stanowisko do prób z nową deltą.
W odróżnieniu od delty na 20m, która była zasilana w połowie pionowego boku trójkąta, ta delta jest zasilana w wierzchołku trójkąta. Przedstawia to schemat na rysunku niżej.
O takim sposobie zasilania przesądziły warunki lokalizacyjne oraz usytuowanie w stosunku do rozwieszonej wcześniej delty na 20m. Przy takim zasilaniu również uzyskuje się polaryzację pionową i podobną charakterystykę. W punkcie zasilania znajduje się balun 1:4 nawinięty na toroidzie bifilarnie drutem 1mm2 w izolacji (2x9zw.) - puszka z balunem na foto niżej.
Materiał z którego zrobiona jest ta delta to nie linka jak w przypadku delty V 20m, tylko drut 2,5mm2 w izolacji. Wymiary: bok pionowy 6,00m, boki przeciwległe 2x po 4,53m.
Trójkąt delty rozpięty jest między żerdzią ustawioną przy drzewie, a wierzchołek boczny trójkąta na odciągu przypiętym do budynku. Odciąg posłużył przy okazji jako nośnik dla fidera antenowego, który (bardzo ważne) żeby był prowadzony prostopadle (poziomo) lub skosem od anteny, gdyż ma to wpływ na charakterystykę.
Niżej na rysunkach trochę teorii, która pomogła mi w projekcie.
Antena spełniła moje oczekiwania, pracuje poprawnie, jest skuteczna. Zazwyczaj jeśli DX-a odbieram powyżej S-3 wystarczy kilka zawołań, by zrobić QSO. Czasem odnoszę wrażenie, że lepiej mnie słychać niż ja słyszę. Moc z "gołego" TRX-a to 100W. Bywa, że od stacji pracującej mocą 800-1000W dostaję lepszy raport, niż ją słyszę.
Antenę tą wykorzystuję również przez skrzynkę antenową na pasmo 12m - pracuje poprawnie.
Wnioski:
Antena o prostej i zwartej konstrukcji z tanich materiałów. Konkurencyjna do GP, przy polaryzacji pionowej o niskiej charakterystyce nie wymaga przeciwwag, a dodatkowo o mniejszej podatności na zakłócenia dzięki temu, że jest to antena pętlowa.
Antenę tą używałem na pasmie 12m ze skrzynką antenową. Zauważyłem, że rezystancję można regulować wysokością pionowego boku trójkąta i uzyskać dokładne dopasowanie.
Dla zainteresowanych plik MMANA-GAL - do pobrania