Postojowy GP na 80m
- Szczegóły
- Odsłony: 1116
Zanim wyjechałem w którąś z kolejnych tur z Polski, po wstępnym wyliczeniu w MmanaGal, pośpiesznie zmontowałem drutową antenę GP na pasmo 80m wydłużoną elektrycznie cewką.
Fizyczna długość anteny została narzucona przez długość siedmiometrowej wędki, którą na zaczepach umieściłem w oczkach boku plandeki na wysokości około 2m. Dało to możliwość rozpięcia w pionie drutu o długości 8m wykorzystując głowicę od anteny Moonriker zamocowaną do uchwytu na masce samochodu, jak na zdjęciu niżej.
Cewkę anteny zestroiłem dopiero w trasie stojąc na parkingu Baden-Baden (Niemcy) przy autostradzie nr 5.
Sam parking jest też bardzo ciekawy. Znajduje się tu oprócz stacji paliw i oddzielnego baru, również kościół o kształcie piramidy i kamienne mury i obeliski z czterech stron świata z płaskorzeźbami w stylu inkaskim.
Wieczorem zacząłem przeprowadzać na tej nowej antenie pierwsze próbne łączności ze stacjami DL i SP.
Próby potwierdziły znacznie lepszą, w porównaniu z helicalem Moonrikera na 80m, skuteczność tej anteny.
Dokładniejsze pomiary nanoVNA i próby z TRX wykazały, że antena miała dodatkowo rezonans w okolicy pasma 15m. Po analizie doszedłem do wniosku, że dolny odcinek drutu od głowicy do cewki ma długość odpowiadającą w przybliżeniu rezonansowi dla pasmo 15m, a cewka w pewnym stopniu dla tej częstotliwości odcina resztę drutu. Program MmanaGal również matematycznie potwierdził tę właściwość.
Cewka nawinięta na rurze PCV fi=50mm, miedzianym drutem krosowym w izolacji fi=0,8/1,3mm (drut/w izolacji).
Antenę zrobiłem z klasycznego przewodu PKL (dwie linki w izolacji splecione) 8 żył, w tym 5 miedzianych i 3 stalowe.
Ta antena, jak się wkrótce okazało, była krótkim etapem przejściowym i używałem ją krótko.
Niedługo po zmontowaniu tej anteny zacząłem obmyślać kolejny >>> GP z cewką kilkusekcyjną przełączaną umożliwiającą pracę na kilku pasmach.