GP na wędce - pasma kf
- Szczegóły
- Odsłony: 212
Ponieważ w wielu rozmowach oraz komentarzach padają pytania o szczegóły mojego układu antenowego opartego na wędce teleskopowej, zamieszczam tutaj kilka szczegółów ze zdjęciami.
Od czerwca 2023 roku mam do dyspozycji skrzynkę antenową CG-3000. Jak zapewne powszechnie wiadomo zainteresowanym, ta skrzynka została zaprojektowana do dostrajania unipolarnych anten w dowolnym układzie - pionowe (GP), poziome (longwire), skośne (sloper) i tym podobne. W moim przypadku wykorzystuję pierwszą z wymienionych możliwości - GP drutowy rozpięty na wędce teleskopowej.
Do przymocowania wędki wykorzystałem cybanty służące do spinania plandeki. W tym celu, do wędki przymocowałem zaczepy wykonane z płaskownika metalowego.
Dolny dekielek wędki przy dolnym zaczepie jest owinięty mocną taśmą przylepną. Pod wpływem wiatru, deszczu i innych drgań zdarza się, że któryś segment się obluzuje i antena częściowo się złoży uderzając w dolny dekiel i wyłamując go. Dobrze jest zabezpieczyć dekielek zanim zostanie wyłamany przez spadające segmenty.
Niecały metr drutu anteny wypuszczony przez wywietrznik, przymocowany do wyjścia skrzynki CG3000 jest zakończony złączem służącym do łączenia z resztą drutu anteny przymocowanym do wędki.
Drut jest lekko owinięty wokół wędki, żeby nie wyginał górnego najbardziej elastycznego segmentu wędki. To nie jest helikal wg. Rybakowa!
Ten układ antenowy, dzięki zastosowaniu skrzynki CG-3000, umożliwia pracę na pasmach od 160m do 10m.